Agapeti I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Agapeti I
Agapitus I.jpg
papa i 57 i Kishës Katolike
Zgjedhja 13 maj 535
Fundi papatit 22 prill 536
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi Papa Gjoni II
Pasardhësi Papa Silveri
Lindja Roma, ?
Vdekja Kostandinopoja, 22 prill 536
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Agapeti I ( l. ?, Roma - v. 22 prill 536, Kostandinopoja) ishte papa i 57 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 13 maj 535 dhe deri më 22 prill 536. Paraardhës i tij ishte Papa Gjoni II, ndërsa pasardhësi Papa Silveri.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Gjoni II
Papë
13 maj 53522 prill 536
Pasardhësi 
Papa Silveri