Eusebi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Eusebi
San Eusebio papa1.gif
papa i 31 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja janar/prill 309
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 18 prill 309
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 21 tetor 309
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Marçeli I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Miltiadi
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Sardenja, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Sicilia, 21 tetor 309
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Papa Eusebi ( l. ?, Sardenja - v. 21 tetor 309, Sicilia) ishte papa i 31 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më janar/prill 309 dhe deri më 21 tetor 309. Paraardhës i tij ishte Papa Marçeli I, ndërsa pasardhësi Papa Miltiadi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Marçeli I
Papë
janar/prill 30921 tetor 309
Pasardhësi 
Papa Miltiadi