Silveri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Silveri
Silverius2.jpg
papa i 58 i Kishës Katolike
Zgjedhja 1 qershor 536
Shenjtërimi 8 qershor 536
Fundi papatit 11 nëntor 537
Paraardhësi papa Agapeti I
Pasardhësi papa Vigili
Lindja Frosinone, 480 afërsisht
Vdekja Palmarola, 2 dhjetor 537

Papa Silveri ( l. 480 afërsisht, Frosinone - v. 2 dhjetor 537, Palmarola) ishte papa i 58 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 1 qershor 536 dhe deri më 11 nëntor 537. Paraardhës i tij ishte papa Agapeti I, ndërsa pasardhësi papa Vigili.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Agapeti I
Papë
1 qershor 53611 nëntor 537
Pasardhësi 
papa Vigili