Severini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Severini
Severinopapa.jpg
papa i 71 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 12 tetor 638
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 28 maj 640
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 2 gusht 640
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Honori I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gjoni IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 2 gusht 640
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Severini ( l. ?, Roma - v. 2 gusht 640, ) ishte papa i 71 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 12 tetor 638 dhe deri më 2 gusht 640. Paraardhës i tij ishte Papa Honori I, ndërsa pasardhësi papa Gjoni IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Honori I
Papë
12 tetor 6382 gusht 640
Pasardhësi 
papa Gjoni IV