Jump to content

Benedikti XI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Benedikti XI
Benedetto XI
papa i 194 i Kishës Katolike
27 tetor 1303
Zgjedhja 22 tetor 1303
Fundi papatit 7 korrik 1304
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Bonafaci VIII
Pasardhësi papa Klementi V
Emri Niccolò di Boccassio
Lindja Treviso, 1240
Vdekja Peruxhia, 7 korrik 1304
Varrimi Bazilika e Shën Domenikut, Peruxhia

Papa Benedikti XI (Niccolò di Boccassio l. 1240, Treviso - v. 7 korrik 1304, Peruxhia) ishte papa i 194 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 22 tetor 1303 dhe deri më 7 korrik 1304. Paraardhës i tij ishte papa Bonafaci VIII, ndërsa pasardhësi papa Klementi V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Bonafaci VIII
Papë
22 tetor 13037 korrik 1304
Pasardhësi 
papa Klementi V