Siksti II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Sisto II
Sisto II dipinto da Sandro Botticelli
papa i 24 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 30 gusht 257
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 6 gusht 258
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Stefani I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Dionisi
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Greqia, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 6 gusht 258
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Papa Sisto II ( l. ?, Greqia - v. 6 gusht 258, Roma) ishte papa i 24 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 30 gusht 257 dhe deri më 6 gusht 258. Paraardhës i tij ishte papa Stefani I, ndërsa pasardhësi papa Dionisi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Stefani I
Papë
30 gusht 2576 gusht 258
Pasardhësi 
papa Dionisi