Leoni XI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Leoni XI
Leone XI
papa i 232 i Kishës Katolike
Medici popes.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 1 prill 1605
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 10 prill 1605
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 27 prill 1605
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Klementi VIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Pali V
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Alessandro di Ottaviano de' Medici
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Firence, 2 qershor 1535
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 27 prill 1605
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit në Vatikan

Papa Leoni XI (Alessandro di Ottaviano de' Medici l. 2 qershor 1535, Firence - v. 27 prill 1605, Roma) ishte papa i 232 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 1 prill 1605 dhe deri më 27 prill 1605. Paraardhës i tij ishte papa Klementi VIII, ndërsa pasardhësi papa Pali V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Klementi VIII
Papë
1 prill 160527 prill 1605
Pasardhësi 
papa Pali V