Honori IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Honori IV
Onorio IV
papa i 190 i Kishës Katolike
C o a Onorio IV.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 2 prill 1285
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 20 maj 1285
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 3 prill 1287
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Martini IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Nikolla IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giacomo Savelli
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 1210 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 3 prill 1287
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Mërisë në Arakoeli

Papa Honori IV (Giacomo Savelli l. 1210 afërsisht, Roma - v. 3 prill 1287, Roma) ishte papa i 190 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 2 prill 1285 dhe deri më 3 prill 1287. Paraardhës i tij ishte Papa Martini IV, ndërsa pasardhësi papa Nikolla IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Martini IV
Papë
2 prill 12853 prill 1287
Pasardhësi 
papa Nikolla IV