Gregori XIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gregori XIII
Gregorio XIII
Gregori XIII rituali nga Lavinia Fontana
papa i 226 i Kishës Katolike
C o a Gregorio XIII.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 13 maj 1572
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 25 maj 1572
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 10 prill 1585
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Piu V
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Sisto V
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Ugo Buoncompagni
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Bolonja, 7 janar 1502
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 10 prill 1585
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gregori XIII (Ugo Buoncompagni l. 7 janar 1502, Bolonja - v. 10 prill 1585, Roma) ishte papa i 226 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 13 maj 1572 dhe deri më 10 prill 1585. Paraardhës i tij ishte Papa Piu V, ndërsa pasardhësi papa Sisto V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Piu V
Papë
13 maj 157210 prill 1585
Pasardhësi 
papa Sisto V