Piu III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Piu III
Pio III
papa i 215 i Kishës Katolike
C o a Pio II.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 22 shtator 1503
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 8 tetor 1503
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 18 tetor 1503
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Aleksandri VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Juli II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Francesco Nanni Todeschini Piccolomini
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Sarteano, 29 maj 1439
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 18 tetor 1503
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Piu III (Francesco Nanni Todeschini Piccolomini l. 29 maj 1439, Sarteano - v. 18 tetor 1503, Roma) ishte papa i 215 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 22 shtator 1503 dhe deri më 18 tetor 1503. Paraardhës i tij ishte papa Aleksandri VI, ndërsa pasardhësi papa Juli II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Piu III - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Aleksandri VI
Papë
22 shtator 150318 tetor 1503
Pasardhësi 
papa Juli II