Klementi II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Klementi II
ClemensII.jpg
papa i 149 i Kishës Katolike
25 dhjetor 1046
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 24 dhjetor 1046
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 9 tetor 1047
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gregori VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Benedikti IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Suitgero di Morsleben e Hornburg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Hornburg, 1005
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Pesaro, 9 tetor 1047
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katedralja e Bambergës

Papa Klementi II (Suitgero di Morsleben e Hornburg l. 1005, Hornburg - v. 9 tetor 1047, Pesaro) ishte papa i 149 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 24 dhjetor 1046 dhe deri më 9 tetor 1047. Paraardhës i tij ishte papa Gregori VI, ndërsa pasardhësi papa Benedikti IX.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Klementi II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori VI
Papë
24 dhjetor 10469 tetor 1047
Pasardhësi 
papa Benedikti IX