Xhovani X

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni X
papa i 122 i Kishës Katolike
mars 914
Zgjedhja shkurt/mars 914
Fundi papatit maj 928
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Lando
Pasardhësi papa Leoni VI
Lindja Tossignano, 860 afërsisht
Vdekja Roma, 929

Papa Gjoni X ( l. 860 afërsisht, Tossignano - v. 929, Roma) ishte papa i 122 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më shkurt/mars 914 dhe deri më maj 928. Paraardhës i tij ishte papa Lando, ndërsa pasardhësi papa Leoni VI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Xhovani X - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Lando
Papë
shkurt/mars 914 – maj 928
Pasardhësi 
papa Leoni VI