Adeotati II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Adeotati II
Adeodatus II.jpg
papa i 77 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 11 prill 672
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 17 qershor 676
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa VItalini
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Doni
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 17 qershor 676
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Adeotati II ( l. ?, Roma - v. 17 qershor 676, ) ishte papa i 77 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 17 qershor 676. Paraardhës i tij ishte papa VItalini, ndërsa pasardhësi papa Doni.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa VItalini
Papë
17 qershor 676
Pasardhësi 
papa Doni