Adeotati II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Adeotati II
papa i 77 i Kishës Katolike
Shenjtërimi 11 prill 672
Fundi papatit 17 qershor 676
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa VItalini
Pasardhësi papa Doni
Lindja Roma, ?
Vdekja 17 qershor 676
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Adeotati II ( l. ?, Roma - v. 17 qershor 676, ) ishte papa i 77 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 17 qershor 676. Paraardhës i tij ishte papa VItalini, ndërsa pasardhësi papa Doni.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa VItalini
Papë
17 qershor 676
Pasardhësi 
papa Doni