Gelasi II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gelasi II
GelasioII.gif
papa i 161 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 24 janar 1118
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 10 mars 1118
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 29 janar 1119
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Paskali II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Kalisti II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giovanni Caetani
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Gaeta, 1060 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Cluny, 29 janar 1119
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Abacia në Cluny

Papa Gelasi II (l. Giovanni Caetani 1060 afërsisht, Gaeta - v. 29 janar 1119, Cluny) ishte papa i 161 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 24 janar 1118 dhe deri më 29 janar 1119. Paraardhës i tij ishte papa Paskali II, ndërsa pasardhësi papa Kalisti II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Paskali II
Papë
24 janar 111829 janar 1119
Pasardhësi 
papa Kalisti II