Jump to content

Siksti V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Siksti V
Siksti V
papa i 227 i Kishës Katolike
Zgjedhja 24 prill 1585
Shugurimi peshkopal 1 maj 1585
Fundi papatit 27 gusht 1590
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gregori XIII
Pasardhësi papa Urbani VII
Emri Felice Peretti
Lindja Grottammare, 13 dhjetor 1521
Vdekja Roma, 27 gusht 1590
Varrimi Bazilika e Shën Mërisë së Madhe

Papa Siksti V (Felice Peretti l. 13 dhjetor 1521, Grottammare - v. 27 gusht 1590, Roma) ishte papa i 227 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 24 prill 1585 dhe deri më 27 gusht 1590. Paraardhës i tij ishte papa Gregori XIII, ndërsa pasardhësi papa Urbani VII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori XIII
Papë
24 prill 158527 gusht 1590
Pasardhësi 
papa Urbani VII