Pali I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Pali I
Paul I.jpg
papa i 93 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja prill 757
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 29 maj 757
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 28 qershor 767
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Stefani II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Stefani III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 700
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 28 qershor 767
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Pali I ( l. 700, Roma - v. 28 qershor 767, ) ishte papa i 93 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më prill 757 dhe deri më 28 qershor 767. Paraardhës i tij ishte papa Stefani II, ndërsa pasardhësi papa Stefani III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Stefani II
Papë
prill 75728 qershor 767
Pasardhësi 
papa Stefani III