Nikolla III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Nikolla III
Papa Niccolò III
Papa Nikolla III
papa i 188 i Kishës Katolike
C o a Niccolo III.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 25 nëntor 1277
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 26 dhjetor 1277
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 22 gusht 1280
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gjoni XXI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Martini IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giovanni Gaetano Orsini
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, afërsisht 1216
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Soriano nel Cimino, 22 gusht 1280
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Nikolla III (Giovanni Gaetano Orsini l. afërsisht 1216, Roma - v. 22 gusht 1280, Soriano nel Cimino) ishte papa i 188 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 25 nëntor 1277 dhe deri më 22 gusht 1280. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni XXI, ndërsa pasardhësi Papa Martini IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni XXI
Papë
25 nëntor 127722 gusht 1280
Pasardhësi 
Papa Martini IV