Benedikti XVI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Benedikti XVI
Pope Benedict XVI 1.jpg
papa i 265 i Kishës Katolike
Coat of Arms of Benedictus XVI.svg
Zgjedhja 19 prill 2005
Shugurimi peshkopal 24 prill 2005
Motoja Cooperatores veritatis
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi Papa Gjon Pali II
Emri Joseph Alois Ratzinger
Lindja Marktl, 16 prill 1927
Firma Pope Benedict XVI Signature.svg

Papa Benedikti XVI (i lindur Joseph Alois Ratzinger 16 prill 1927, Marktl - v. , ) ishte papa i 265 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 19 prill 2005 dhe deri më 2013. Paraardhës i tij ishte Papa Gjon Pali II, ndërsa pasardhësi Françesku II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Gjon Pali II
Papë
19 prill 2005
Pasardhësi 
Francesku II