Jump to content

Viktori I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Viktori I
papa i 14 i Kishës Katolike
Zgjedhja 189
Fundi papatit 199
Paraardhësi papa Eleuterio
Pasardhësi papa Zefirini
Lindja Tunizia
Varrimi Nekropoli i Vatikanit

Papa Viktori I ( l. , Tunizia - v. , ) ishte papa i 14 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 189 dhe deri më 199. Paraardhës i tij ishte papa Eleuterio, ndërsa pasardhësi papa Zefirini.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Eleuterio
Papë
189199
Pasardhësi 
papa Zefirini