Korneli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Korneli
Heiliger Cornelius.jpg
papa i 21 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja mars 251
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit qershor 253
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Fabiani
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Luçio I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 180 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Centocelle, qershor 253
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Papa Korneli ( l. 180 afërsisht, Roma - v. qershor 253, Centocelle) ishte papa i 21 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më mars 251 dhe deri më qershor 253. Paraardhës i tij ishte papa Fabiani, ndërsa pasardhësi papa Luçio I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Fabiani
Papë
mars 251 – qershor 253
Pasardhësi 
papa Luçio I