Benedikti II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Benedikti II
BenedictII.jpg
papa i 81 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 26 qershor 684
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 8 maj 685
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Leoni II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gjoni V
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 8 maj 685
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Benedikti II ( l. ?, Roma - v. 8 maj 685, ) ishte papa i 81 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 8 maj 685. Paraardhës i tij ishte papa Leoni II, ndërsa pasardhësi papa Gjoni V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni II
Papë
8 maj 685
Pasardhësi 
papa Gjoni V