Benedikti II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Benedikti II
BenedictII.jpg
papa i 81 i Kishës Katolike
Shenjtërimi 26 qershor 684
Fundi papatit 8 maj 685
Paraardhësi papa Leoni II
Pasardhësi papa Gjoni V
Lindja Roma, ?
Vdekja 8 maj 685
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Benedikti II ( l. ?, Roma - v. 8 maj 685, ) ishte papa i 81 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 8 maj 685. Paraardhës i tij ishte papa Leoni II, ndërsa pasardhësi papa Gjoni V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni II
Papë
8 maj 685
Pasardhësi 
papa Gjoni V