Zaharia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Zaharia
papa i 91 i Kishës Katolike
Zgjedhja nëntor 741
Shenjtërimi 10 dhjetor 741
Fundi papatit 15 mars 752
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gregori III
Pasardhësi papa Stefani II
Lindja Santa Severina, 679
Vdekja Roma, 15 mars 752
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Zaharia ( l. 679, Santa Severina - v. 15 mars 752, Roma) ishte papa i 91 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më nëntor 741 dhe deri më 15 mars 752. Paraardhës i tij ishte papa Gregori III, ndërsa pasardhësi papa Stefani II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori III
Papë
nëntor 74115 mars 752
Pasardhësi 
papa Stefani II