Pali V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Pali V
Paolo V
papa i 233 i Kishës Katolike
C o a Paulo V.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 16 maj 1605
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 29 maj 1605
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 28 janar 1621
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Leoni XI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gregori XV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Camillo Borghese
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 17 shtator 1552
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 28 janar 1621
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Mërisë së Madhe

Papa Pali V (Camillo Borghese l. 17 shtator 1552, Roma - v. 28 janar 1621, Roma) ishte papa i 233 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 16 maj 1605 dhe deri më 28 janar 1621. Paraardhës i tij ishte papa Leoni XI, ndërsa pasardhësi papa Gregori XV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni XI
Papë
16 maj 160528 janar 1621
Pasardhësi 
papa Gregori XV