Xhovani XII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni XII
papa i 130 i Kishës Katolike
Shenjtërimi 16 dhjetor 955
Fundi papatit 6 nëntor 963
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Agapeti II
Pasardhësi papa Benedikti V
Emri Ottaviano dei conti di Tuscolo
Lindja Roma, 937 afërsisht
Vdekja Roma, 14 maj 964
Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Gjoni XII (Ottaviano dei conti di Tuscolo l. 937 afërsisht, Roma - v. 14 maj 964, Roma) ishte papa i 130 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 6 nëntor 963. Paraardhës i tij ishte papa Agapeti II, ndërsa pasardhësi papa Benedikti V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Xhovani XII - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Agapeti II
Papë
6 nëntor 963
Pasardhësi 
papa Benedikti V