Klementi IX

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Klementi IX
Clemente IX
Klementi IX rituali nga Carlo Maratta
papa i 238 i Kishës Katolike
C o a Clemente IX.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 20 qershor 1667
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 27 qershor 1667
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 9 dhjetor 1669
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Aleksandri VII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Klementi X
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giulio Rospigliosi
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Pistoia, 28 janar 1600
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 9 dhjetor 1669
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Mërisë së Madhe

Papa Klementi IX (Giulio Rospigliosi l. 28 janar 1600, Pistoia - v. 9 dhjetor 1669, Roma) ishte papa i 238 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 20 qershor 1667 dhe deri më 9 dhjetor 1669. Paraardhës i tij ishte papa Aleksandri VII, ndërsa pasardhësi papa Klementi X.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Aleksandri VII
Papë
20 qershor 16679 dhjetor 1669
Pasardhësi 
papa Klementi X