Jump to content

Valentini I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Valentini
papa i 100 i Kishës Katolike
Zgjedhja 27/28 gusht 827
Shenjtërimi shtator 827
Fundi papatit 6/7 tetor 827
Paraardhësi papa Eugjeni II
Pasardhësi papa Gregori IV
Lindja Roma, ?
Vdekja Roma, 6/7 tetor 827
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Valentini ( l. ?, Roma - v. 6/7 tetor 827, Roma) ishte papa i 100 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 27/28 gusht 827 dhe deri më 6/7 tetor 827. Paraardhës i tij ishte papa Eugjeni II, ndërsa pasardhësi papa Gregori IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Eugjeni II
Papë
27/28 gusht 8276/7 tetor 827
Pasardhësi 
papa Gregori IV