Gregori II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gregori II
papa i 89 i Kishës Katolike
Zgjedhja 19 maj 715
Shenjtërimi 19/21 maj 715
Fundi papatit 11 shkurt 731
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Kostandini
Pasardhësi papa Gregori III
Lindja Roma, 669
Vdekja Roma, 11 shkurt 731
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gregori II ( l. 669, Roma - v. 11 shkurt 731, Roma) ishte papa i 89 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 19 maj 715 dhe deri më 11 shkurt 731. Paraardhës i tij ishte papa Kostandini, ndërsa pasardhësi papa Gregori III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Kostandini
Papë
19 maj 71511 shkurt 731
Pasardhësi 
papa Gregori III