Gregori II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gregori II
SangregorioII.jpg
papa i 89 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 19 maj 715
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 19/21 maj 715
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 11 shkurt 731
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Kostandini
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gregori III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 669
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 11 shkurt 731
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gregori II ( l. 669, Roma - v. 11 shkurt 731, Roma) ishte papa i 89 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 19 maj 715 dhe deri më 11 shkurt 731. Paraardhës i tij ishte papa Kostandini, ndërsa pasardhësi papa Gregori III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Kostandini
Papë
19 maj 71511 shkurt 731
Pasardhësi 
papa Gregori III