Jump to content

Simaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Simaku
papa i 51 i Kishës Katolike
Zgjedhja 22 nëntor 498
Fundi papatit 19 korrik 514
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Anastasi II
Pasardhësi papa Hormizda
Lindja Sardenja, ?
Vdekja 19 korrik 514
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Simaku ( l. ?, Sardenja - v. 19 korrik 514, ) ishte papa i 51 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 22 nëntor 498 dhe deri më 19 korrik 514. Paraardhës i tij ishte papa Anastasi II, ndërsa pasardhësi papa Hormizda.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Anastasi II
Papë
22 nëntor 49819 korrik 514
Pasardhësi 
papa Hormizda