Sirici

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Sirici
papa i 38 i Kishës Katolike
Zgjedhja 11 dhjetor 384
Shenjtërimi 17 dhjetor 384
Fundi papatit 26 nëntor 399
Paraardhësi papa Damasi I
Pasardhësi papa Anastasi I
Lindja Roma, 334 afërsisht
Vdekja Roma, 26 nëntor 399
Varrimi Katakombi i Prishilës

Papa Sirici ( l. 334 afërsisht, Roma - v. 26 nëntor 399, Roma) ishte papa i 38 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 11 dhjetor 384 dhe deri më 26 nëntor 399. Paraardhës i tij ishte papa Damasi I, ndërsa pasardhësi papa Anastasi I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Damasi I
Papë
11 dhjetor 38426 nëntor 399
Pasardhësi 
papa Anastasi I