Stefani V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Stefani V
Stephen IV (V).jpg
papa i 110 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja korrik/gusht 885
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal shtator 885
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 14 shtator 891
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Adriani III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Formoso
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 14 shtator 891
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Stefani V ( l. ?, Roma - v. 14 shtator 891, Roma) ishte papa i 110 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më korrik/gusht 885 dhe deri më 14 shtator 891. Paraardhës i tij ishte papa Adriani III, ndërsa pasardhësi papa Formoso.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Adriani III
Papë
korrik/gusht 88514 shtator 891
Pasardhësi 
papa Formoso