Jump to content

Stefani V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Stefani V
papa i 110 i Kishës Katolike
Zgjedhja korrik/gusht 885
Shugurimi peshkopal shtator 885
Fundi papatit 14 shtator 891
Paraardhësi papa Adriani III
Pasardhësi papa Formoso
Lindja Roma, ?
Vdekja Roma, 14 shtator 891
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Stefani V ( l. ?, Roma - v. 14 shtator 891, Roma) ishte papa i 110 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më korrik/gusht 885 dhe deri më 14 shtator 891. Paraardhës i tij ishte papa Adriani III, ndërsa pasardhësi papa Formoso.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Adriani III
Papë
korrik/gusht 88514 shtator 891
Pasardhësi 
papa Formoso