Jump to content

Gjoni VI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni VI
papa i 85 i Kishës Katolike
Shenjtërimi 30 tetor 701
Fundi papatit 11 janar 705
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Serxhio I
Pasardhësi papa Gjoni VII
Lindja Efeso, 655 afërsisht
Vdekja 11 janar 705
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gjoni VI ( l. 655 afërsisht, Efeso - v. 11 janar 705, ) ishte papa i 85 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 11 janar 705. Paraardhës i tij ishte papa Serxhio I, ndërsa pasardhësi papa Gjoni VII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Serxhio I
Papë
11 janar 705
Pasardhësi 
papa Gjoni VII