Gjoni VI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni VI
papa i 85 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 30 tetor 701
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 11 janar 705
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Serxhio I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gjoni VII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Efeso, 655 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 11 janar 705
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gjoni VI ( l. 655 afërsisht, Efeso - v. 11 janar 705, ) ishte papa i 85 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 11 janar 705. Paraardhës i tij ishte papa Serxhio I, ndërsa pasardhësi papa Gjoni VII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Serxhio I
Papë
11 janar 705
Pasardhësi 
papa Gjoni VII