Marku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Marku
Marcus (papa).jpg
papa i 34 i Kishës Katolike
Zgjedhja 18 janar 336
Fundi papatit 7 tetor 336
Paraardhësi Papa Silvesteri I
Pasardhësi Papa Juli I
Lindja Roma, ?
Vdekja 7 tetor 336
Varrimi Bazilika e Shën Markut

Papa Marku ( l. ?, Roma - v. 7 tetor 336, ) ishte papa i 34 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 18 janar 336 dhe deri më 7 tetor 336. Paraardhës i tij ishte Papa Silvesteri I, ndërsa pasardhësi Papa Juli I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Silvesteri I
Papë
18 janar 3367 tetor 336
Pasardhësi 
Papa Juli I