Urbani II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Urbani II
papa i 159 i Kishës Katolike
Zgjedhja 12 mars 1088
Fundi papatit 29 korrik 1099
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Viktori III
Pasardhësi papa Paskali II
Emri Eudes de Lagery
Lindja Châtillon-sur-Marne, 1040 afërsisht
Vdekja Roma, 29 korrik 1099
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Urbani II (Eudes de Lagery l. 1040 afërsisht, Châtillon-sur-Marne - v. 29 korrik 1099, Roma) ishte papa i 159 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 12 mars 1088 dhe deri më 29 korrik 1099. Paraardhës i tij ishte papa Viktori III, ndërsa pasardhësi papa Paskali II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Urbani II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Viktori III
Papë
12 mars 108829 korrik 1099
Pasardhësi 
papa Paskali II