Jump to content

Serxhio I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Serxhio I
papa i 84 i Kishës Katolike
Shenjtërimi 15 dhjetor 687
Fundi papatit 8 shtator 701
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Kokoni
Pasardhësi papa Gjoni VI
Lindja Palermo, 650 afërsisht
Vdekja Roma, 8 shtator 701
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Serxhio I ( l. 650 afërsisht, Palermo - v. 8 shtator 701, Roma) ishte papa i 84 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 8 shtator 701. Paraardhës i tij ishte papa Kokoni, ndërsa pasardhësi papa Gjoni VI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Kokoni
Papë
8 shtator 701
Pasardhësi 
papa Gjoni VI