Çelestini III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Çelestini III
Coelestin III.jpg
Çelestini III dhe Enriku VI
papa i 175 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 30 mars 1191
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 14 prill 1191
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 8 janar 1198
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Klementi III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Inoçenti III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giacinto Bobone
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 1106 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 8 janar 1198
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Çelestini III (Giacinto Bobone l. 1106 afërsisht, Roma - v. 8 janar 1198, Roma) ishte papa i 175 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 30 mars 1191 dhe deri më 8 janar 1198. Paraardhës i tij ishte papa Klementi III, ndërsa pasardhësi papa Inoçenti III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Klementi III
Papë
30 mars 11918 janar 1198
Pasardhësi 
papa Inoçenti III