Adriani II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Adriani II
Adrian II.jpg
papa i 106 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja nëntor/dhjetor 867
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 14 dhjetor 867
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 14 dhjetor 872
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Nikolla I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gjoni VIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 792
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 14 dhjetor 872
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Adriani II ( l. 792, Roma - v. 14 dhjetor 872, Roma) ishte papa i 106 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më nëntor/dhjetor 867 dhe deri më 14 dhjetor 872. Paraardhës i tij ishte papa Nikolla I, ndërsa pasardhësi papa Gjoni VIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Nikolla I
Papë
nëntor/dhjetor 86714 dhjetor 872
Pasardhësi 
papa Gjoni VIII