Adriani II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Adriani II
papa i 106 i Kishës Katolike
Zgjedhja nëntor/dhjetor 867
Shenjtërimi 14 dhjetor 867
Fundi papatit 14 dhjetor 872
Paraardhësi papa Nikolla I
Pasardhësi papa Gjoni VIII
Lindja Roma, 792
Vdekja Roma, 14 dhjetor 872
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Adriani II ( l. 792, Roma - v. 14 dhjetor 872, Roma) ishte papa i 106 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më nëntor/dhjetor 867 dhe deri më 14 dhjetor 872. Paraardhës i tij ishte papa Nikolla I, ndërsa pasardhësi papa Gjoni VIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Nikolla I
Papë
nëntor/dhjetor 86714 dhjetor 872
Pasardhësi 
papa Gjoni VIII