Adeotati I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Adeotati I
Adeodatus I (Deusdedit I).jpg
papa i 68 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 19 tetor 615
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 8 nëntor 618
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Bonafaci IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Bonafaci V
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 8 nëntor 618
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Adeotati I ( l. ?, Roma - v. 8 nëntor 618, ) ishte papa i 68 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 19 tetor 615 dhe deri më 8 nëntor 618. Paraardhës i tij ishte Papa Bonafaci IV, ndërsa pasardhësi Papa Bonafaci V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Bonafaci IV
Papë
19 tetor 6158 nëntor 618
Pasardhësi 
Papa Bonafaci V