Adeotati I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Adeotati I
papa i 68 i Kishës Katolike
Zgjedhja 19 tetor 615
Fundi papatit 8 nëntor 618
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi Papa Bonafaci IV
Pasardhësi Papa Bonafaci V
Lindja Roma, ?
Vdekja 8 nëntor 618
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Adeotati I ( l. ?, Roma - v. 8 nëntor 618, ) ishte papa i 68 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 19 tetor 615 dhe deri më 8 nëntor 618. Paraardhës i tij ishte Papa Bonafaci IV, ndërsa pasardhësi Papa Bonafaci V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Bonafaci IV
Papë
19 tetor 6158 nëntor 618
Pasardhësi 
Papa Bonafaci V