Çelestini IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Çelestini IV
B Colestin IV.jpg
papa i 179 i Kishës Katolike
C o a Celestino IV.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 25 tetor 1241
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 28 tetor 1241
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 10 nëntor 1241
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Gregori IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Inoçenti IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Goffredo Castiglioni
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Milano, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 10 nëntor 1241
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Çelestini IV (Goffredo Castiglioni l. ?, Milano - v. 10 nëntor 1241, Roma) ishte papa i 179 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 25 tetor 1241 dhe deri më 10 nëntor 1241. Paraardhës i tij ishte Papa Gregori IX, ndërsa pasardhësi Papa Inoçenti IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Gregori IX
Papë
25 tetor 124110 nëntor 1241
Pasardhësi 
Papa Inoçenti IV