Jump to content

Juli I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Juli I
papa i 35 i Kishës Katolike
Zgjedhja 6 shkurt 337
Fundi papatit 12 prill 352
Paraardhësi Papa Marku
Pasardhësi Papa Liberi
Lindja Roma, ?
Vdekja Roma, 12 prill 352
Varrimi Katakombi i Kalepodios

Papa Juli I ( l. ?, Roma - v. 12 prill 352, Roma) ishte papa i 35 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 6 shkurt 337 dhe deri më 12 prill 352. Paraardhës i tij ishte Papa Marku, ndërsa pasardhësi Papa Liberi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Marku
Papë
6 shkurt 33712 prill 352
Pasardhësi 
Papa Liberi