Benedikti XII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Benedikti XII
Benedetto XII
papa i 197 i Kishës Katolike
8 janar 1335
C o a Benedetto XII.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 20 dhjetor 1334
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 25 prill 1342
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gjoni XXII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Klementi VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Jacques Fournier
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Saverdun, 1285
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Avignone, 25 prill 1342
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katedralja e Notre-Dame des Doms në Anvinjon

Papa Benedikti XII (Jacques Fournier l. 1285, Saverdun - v. 25 prill 1342, Avignone) ishte papa i 197 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 20 dhjetor 1334 dhe deri më 25 prill 1342. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni XXII, ndërsa pasardhësi papa Klementi VI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni XXII
Papë
20 dhjetor 133425 prill 1342
Pasardhësi 
papa Klementi VI