Paskali II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Paskali II
Pasquale II
Paskali II
papa i 160 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 13 gusht 1099
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 14 gusht 1099
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 21 janar 1118
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Urbani II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gelasi II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Rainero Raineri di Bleda
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Santa Sofia di Forlì, 1050 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 21 janar 1118
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Paskali II (Rainero Raineri di Bleda l. 1050 afërsisht, Santa Sofia di Forlì - v. 21 janar 1118, Roma) ishte papa i 160 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 13 gusht 1099 dhe deri më 21 janar 1118. Paraardhës i tij ishte papa Urbani II, ndërsa pasardhësi papa Gelasi II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Paskali II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Urbani II
Papë
13 gusht 109921 janar 1118
Pasardhësi 
papa Gelasi II