Papa Paskali I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Paskali I)
Jump to navigation Jump to search
Papa Paskali I
Pope Paschalis I. in apsis mosaic of Santa Prassede in Rome.gif
papa i 98 i Kishës Katolike
Zgjedhja 24 janar 817
Shenjtërimi 25 janar 817
Fundi papatit 11 shkurt 824
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Stefani IV
Pasardhësi papa Eugjeni II
Lindja Roma, ?
Vdekja 11 shkurt 824
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Paskali I ( l. ?, Roma - v. 11 shkurt 824, ) ishte papa i 98 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 24 janar 817 dhe deri më 11 shkurt 824. Paraardhës i tij ishte papa Stefani IV, ndërsa pasardhësi papa Eugjeni II.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ * (Anglisht) {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Stefani IV
Papë
24 janar 81711 shkurt 824
Pasardhësi 
papa Eugjeni II