Paskali I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Paskali I
Pope Paschalis I. in apsis mosaic of Santa Prassede in Rome.gif
papa i 98 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 24 janar 817
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 25 janar 817
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 11 shkurt 824
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Stefani IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Eugjeni II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 11 shkurt 824
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Paskali I ( l. ?, Roma - v. 11 shkurt 824, ) ishte papa i 98 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 24 janar 817 dhe deri më 11 shkurt 824. Paraardhës i tij ishte papa Stefani IV, ndërsa pasardhësi papa Eugjeni II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Stefani IV
Papë
24 janar 81711 shkurt 824
Pasardhësi 
papa Eugjeni II