Anastasi III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Papa Anastasius III ( latinisht : Anastasius Tertius ; rreth 865 - qershor 913 [1] ) ishte peshkopi i Romës dhe sundimtari i Shteteve Papnore nga prilli 911 deri në vdekjen e tij.

Anastasi ishte romak nga lindja. [2] Një fisnik romak, Luciani, njihet ndonjëherë si babai i tij, megjithëse burime të tjera pohojnë se ai ishte djali i paligjshëm i paraardhësit të tij, Papa Serxhio III

Pothuajse asgjë nuk është regjistruar mbi Papa Anastasi III, pontifikati i tij përkoi me periudhën kur Roma dhe papati ishin në pushtetin e Teofilaktit I të Tuskulumit dhe Teodorës, të cilët miratuan kandidaturën e Anastasit III. Nën udhëheqjen e tij, normanët e Rollos u ungjillëzuan. Papati i Anastasit III u përball me kërcënime të reja nga saraçenët, pasi ata u vendosën në lumin Garigliano . [3] Ai u varros në Bazilikën e Shën Pjetrit .

  1. ^ "Pope Anastasius III (Anastasio ) [Catholic-Hierarchy]". Marrë më 19 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Platina, Bartolomeo (1479), The Lives of the Popes From The Time Of Our Saviour Jesus Christ to the Accession of Gregory VII, vëll. I, London: Griffith Farran & Co., fq. 244, marrë më 2013-04-25 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Roger Collins (1 jan 2009). Keepers of the Keys of Heaven: A History of the Papacy. Basic Books. fq. 175. ISBN 9780786744183. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)