Serxhio III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Serxhio III
SergiusIII.jpg
papa i 119 i Kishës Katolike
29 janar 904
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja janar 904
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 14 prill 911
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Leoni V
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Anastasi III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 870 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 14 prill 911
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Serxhio III ( l. 870 afërsisht, Roma - v. 14 prill 911, ) ishte papa i 119 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më janar 904 dhe deri më 14 prill 911. Paraardhës i tij ishte papa Leoni V, ndërsa pasardhësi papa Anastasi III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Serxhio III - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni V
Papë
janar 90414 prill 911
Pasardhësi 
papa Anastasi III