Kalisti II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Kalisti II
Calixtus II.jpg
papa i 162 i Kishës Katolike
9 shkurt 1119
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 2 shkurt 1119
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 13 dhjetor 1124
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gelasi II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Honori II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Guy
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Borgogna, 1060 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 13 dhjetor 1124
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Kalisti II (Guy l. 1060 afërsisht, Borgogna - v. 13 dhjetor 1124, Roma) ishte papa i 162 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 2 shkurt 1119 dhe deri më 13 dhjetor 1124. Paraardhës i tij ishte papa Gelasi II, ndërsa pasardhësi Papa Honori II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En Kalisti II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gelasi II
Papë
2 shkurt 111913 dhjetor 1124
Pasardhësi 
Papa Honori II