Jump to content

Aleksandri III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Aleksandri III
papa i 170 i Kishës Katolike
Zgjedhja 7 shtator 1159
Shenjtërimi 20 shtator 1159
Fundi papatit 30 gusht 1181
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Adriani IV
Pasardhësi papa Luçio III
Emri Rolando Bandinelli
Lindja Siena, 1100 afërsisht
Vdekja Civita Castellana, 30 gusht 1181
Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Aleksandri III (Rolando Bandinelli l. 1100 afërsisht, Siena - v. 30 gusht 1181, Civita Castellana) ishte papa i 170 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 7 shtator 1159 dhe deri më 30 gusht 1181. Paraardhës i tij ishte papa Adriani IV, ndërsa pasardhësi papa Luçio III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Aleksandri III - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Adriani IV
Papë
7 shtator 115930 gusht 1181
Pasardhësi 
papa Luçio III