Jump to content

Marini I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Marini I
papa i 108 i Kishës Katolike
23 dhjetor 882
Zgjedhja 16 dhjetor 882
Fundi papatit 15 maj 884
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gjoni VIII
Pasardhësi papa Adriani III
Lindja Gallese, ?
Vdekja 15 maj 884
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Marini I ( l. ?, Gallese - v. 15 maj 884, ) ishte papa i 108 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 16 dhjetor 882 dhe deri më 15 maj 884. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni VIII, ndërsa pasardhësi papa Adriani III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Marini I - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni VIII
Papë
16 dhjetor 88215 maj 884
Pasardhësi 
papa Adriani III