Simplici

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Simplici
Sansimpliciopapa.jpg
papa i 47 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 3 mars 468
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 10 mars 483
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Hilari
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Feliksi III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Tivoli, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 10 mars 483
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Simplici ( l. ?, Tivoli - v. 10 mars 483, ) ishte papa i 47 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 3 mars 468 dhe deri më 10 mars 483. Paraardhës i tij ishte papa Hilari, ndërsa pasardhësi papa Feliksi III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Hilari
Papë
3 mars 46810 mars 483
Pasardhësi 
papa Feliksi III