Jump to content

Simplici

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Simplici
papa i 47 i Kishës Katolike
Zgjedhja 3 mars 468
Fundi papatit 10 mars 483
Paraardhësi papa Hilari
Pasardhësi papa Feliksi III
Lindja Tivoli, ?
Vdekja 10 mars 483
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Simplici ( l. ?, Tivoli - v. 10 mars 483, ) ishte papa i 47 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 3 mars 468 dhe deri më 10 mars 483. Paraardhës i tij ishte papa Hilari, ndërsa pasardhësi papa Feliksi III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Hilari
Papë
3 mars 46810 mars 483
Pasardhësi 
papa Feliksi III