Jump to content

Piu X

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Piu X
Papa Pio X
papa i 257 i Kishës Katolike
Zgjedhja 4 gusht 1903
Shugurimi peshkopal 9 gusht 1903
Fundi papatit 20 gusht 1914
Motoja Instaurare omnia in Christo
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Leoni XIII
Pasardhësi papa Benedikti XV
Emri Giuseppe Melchiorre Sarto
Lindja Riese, 2 qershor 1835
Vdekja Roma, 20 gusht 1914
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit
Firma

Papa Piu X (Giuseppe Melchiorre Sarto l. 2 qershor 1835, Riese - v. 20 gusht 1914, Roma) ishte papa i 257 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 4 gusht 1903 dhe deri më 20 gusht 1914. Paraardhës i tij ishte papa Leoni XIII, ndërsa pasardhësi papa Benedikti XV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni XIII
Papë
4 gusht 190320 gusht 1914
Pasardhësi 
papa Benedikti XV