Piu X

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Piu X
Papa Pio X
papa i 257 i Kishës Katolike
C o a Pio X.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 4 gusht 1903
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 9 gusht 1903
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 20 gusht 1914
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Motoja Instaurare omnia in Christo
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Leoni XIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Benedikti XV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giuseppe Melchiorre Sarto
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Riese, 2 qershor 1835
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 20 gusht 1914
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Firma PiusX.png

Papa Piu X (Giuseppe Melchiorre Sarto l. 2 qershor 1835, Riese - v. 20 gusht 1914, Roma) ishte papa i 257 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 4 gusht 1903 dhe deri më 20 gusht 1914. Paraardhës i tij ishte papa Leoni XIII, ndërsa pasardhësi papa Benedikti XV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni XIII
Papë
4 gusht 190320 gusht 1914
Pasardhësi 
papa Benedikti XV