Luçio I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Luçio I
papa i 22 i Kishës Katolike
Zgjedhja 25 qershor 253
Fundi papatit 5 mars 254
Paraardhësi papa Korneli
Pasardhësi papa Stefani I
Lindja Roma, ?
Vdekja Roma, 5 mars 254
Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Papa Luçio I ( l. ?, Roma - v. 5 mars 254, Roma) ishte papa i 22 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 25 qershor 253 dhe deri më 5 mars 254. Paraardhës i tij ishte papa Korneli, ndërsa pasardhësi papa Stefani I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "CATHOLIC ENCYCLOPEDIA: List of Popes". www.newadvent.org (në anglisht). Marrë më 2023-08-11.
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Korneli
Papë
25 qershor 2535 mars 254
Pasardhësi 
papa Stefani I