Luçio I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Luçio I
Lucius I.jpg
papa i 22 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 25 qershor 253
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 5 mars 254
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Korneli
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Stefani I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 5 mars 254
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Papa Luçio I ( l. ?, Roma - v. 5 mars 254, Roma) ishte papa i 22 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 25 qershor 253 dhe deri më 5 mars 254. Paraardhës i tij ishte papa Korneli, ndërsa pasardhësi papa Stefani I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Korneli
Papë
25 qershor 2535 mars 254
Pasardhësi 
papa Stefani I